Könyvet a nyárra: olvasás és a mentális wellbeing

Belegondoltál már, hogy mennyire ritka ma egy megszakítás nélküli élmény? A figyelmünk gyakran szétmorzsolódik az értesítések, sztorik, és az állandó „ez történik- az történik” érzés rengetegében. Egy könyvet a kezünkbe véve pedig végre lelassulhatunk ebből a nagy pörgésből. Biztosak lehetünk benne, hogy most semmi sem rángat egyik témából a másikba, lehetőségünk van egy valamiben elmélyedni. De vajon hogyan hathat az olvasás a mentális wellbeingre? Pollák Éva írása.

TikTok-pörgetés helyett egy jó könyv?

A nyár sokak számára egyébként is a lelassulás időszaka. Ilyenkor kevesebb a kötelezettség, több a szabadon beosztható idő. Ez pedig nemcsak pihenésre ad lehetőséget, hanem arra is, hogy kicsit befelé forduljunk, és újra kapcsolatba kerüljünk önmagunkkal.

Ha most épp nem utazol vagy nem keresed a zajos programokat, az olvasás csendes, mégis valódi élményt kínál. Segít letenni a napi zajokat és teret ad annak, ami benned van.

Olvasnak még a fiatalok?

Igen! Csak másképp, mint régen. A klasszikusokat kevesebben veszik le a polcról, de nőtt az érdeklődés a személyes hangú, kortárs, tabukat nem kerülgető történetek iránt. A könyvolvasás ma már nem az elité, nem az „okos emberek hobbija”. Egyre többek számára a mentális regenerálódás egyik módja.

olvasás és a mentális wellbeing, pszichológus, budapest, pszichológiai központ

Sokan hangoskönyvet hallgatnak utazás közben, mások e-book olvasón bújják a történeteket. De nem a formátum, a tartalom számít!

Az olvasás jótékony hatásai a mentális egészségre

1. Stresszcsökkentés és idegrendszeri nyugalom

Kutatások szerint már napi 15–30 perc olvasás is csökkenti a kortizol, azaz a stresszhormon szintjét. A történetbe való belemerülés egyfajta fókuszált relaxáció, ami az agy limbikus rendszerére is hat, akárcsak a meditáció vagy a természetjárás. A könyv, ha úgy vesszük, egy csendes menedék, ahová bármikor visszatérhetsz, ha túl sok körülötted az inger.

2. Az elme fókuszáltsága és figyelemedzés

Az olvasás gyakorlata mentáltréning is. A multitasking és a scrollozás kultúrájában csökkent az a képességünk, hogy hosszabban egy dologra figyeljünk. Az olvasás lehetőséget ad jelen lenni egy történetben, követni egy gondolatfolyamot, hosszan, megszakítás nélkül. Ez pedig nemcsak a tanulásban segít, hanem a kapcsolatainkban is. Hiszen ott is kulcsfontosságú az egymásra irányuló figyelem.

3. Önismeret és empátia fejlesztése

Amikor belépünk egy másik ember sorsába – akár egy regényhősébe, akár egy memoár írójáéba –, olyan érzésekkel és dilemmákkal találkozunk, amik tovább gyűrűznek bennünk.

Az olvasás növeli az érzelmi intelligenciát és segít megérteni a saját érzéseinket is. Sokszor egy karakter mondja ki azt, amit mi magunk még nem tudtunk megfogalmazni. Egy jó könyv ráadásul nem megmondja, mit gondoljunk, hanem gondolkodásra ösztönöz.

A digitális világ és az olvasás – ellentét vagy egyensúly?

Sokan úgy érzik, választani kell az online jelenlét és az olvasás között. Pedig nem kell szétszakadni, hiszen mindegyik másra jó.

Míg a közösségi média gyors dopamin löketet ad, kevéssé alkalmas arra, hogy nyugtatólag hasson. Az olvasás ezzel szemben olyan mély élmény, ami hosszabb távon segít szabályozni az idegrendszert. Egy könyv nem ír vissza, nem lájkol, de cserébe nem is kér semmit. Csak ott van, amikor szükségünk van rá.

És még valami: ha olvasunk, azzal nem csak magunknak teszünk jót, példát is mutatunk. Hiszen ismeritek a régi mondást: olvasó szülőknek olvasó gyerekeik lesznek.

Milyen olvasmányokat lenne kár kihagyni ezen a nyáron?

Egyre többen keresik azokat a tartalmakat, amik mögött megbúvik a valóság, a könyvekben pedig még ma is megtalálhatók ezek a rétegek. Hoztunk nektek egy válogatást, amiből épp aktuális hangulatotok, igényetek szerint tudtok mazsolázni.

Ha káosz van a fejedben, és jó lenne kicsit tisztábban látni

Orbach Susie Terápiában

Orbach, Susie: Terápiában
Ez a könyv segít eloszlatni a terápiával kapcsolatos félelmeket, és megmutatja, hogy a segítő kapcsolat is egy tanulási folyamat – mindkét fél számára.

Ha nyugalomra, elcsendesedésre vágysz

Michael Acton Smith Belső csend

Michael Acton Smith: Belső csend

Gyönyörűen illusztrált, interaktív könyv, amely a mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét hétköznapi, könnyen beépíthető gyakorlatait mutatja be.

Ha szerelemről, kapcsolódásról, önazonosságról olvasnál

Yalom Irvin D Szerelemhóhér és más pszichoterápiás történetek

Yalom, Irvin D.: Szerelemhóhér és más pszichoterápiás történetek
A könyv tíz valós eseten, történeten keresztül enged bepillantást az emberi lét nagy dilemmáiba: az élet végessége, a szabadság, a magány és az élet értelmessége miatti szorongásaink.

Ha idén nyáron csak pihenni akarsz, az is teljesen rendben van. A pihenés azonban nem feltétlen jelent passzív semmittevést – ne feledd, egy jó könyv egyszerre teremt lehetőséget a kikapcsolódásra, inspirál és nyugtat. Tedd le a telefont, húzódj vissza egy árnyékos padra, ülj ki az erkélyre, egy plédre a fűbe… És lapozz bele valamibe, ami nemcsak lefoglal, hanem meg is érint.

Pollák Éva
Szakmai vezető, tanácsadó szakpszichológus, pár- és családterapeuta

Hasznos lehet az ismerőseidnek is? Oszd meg!

Tetszett a cikk? Ezek is érdekelhetnek!

apa-gyermek kapcsolat, apaság, apai törődés, apa, gyerek, bicikli, szabadidő
önbizalom és visszatérés a munkába 01
megrendelt idő podcast a mentális jóllét érdekében budapest pszichológus

Kapcsolódó szolgáltatásaink